Pojďme spolu udělat pořad!

Pojďme spolu udělat pořad!
14. listopadu 2022 Všechny články

...aneb Zač je toho loket. Vy jste odborník, já jsem redaktor. Pozval jsem Vás, abychom udělali „něco pro Boží království“. Přispějeme spolu do cyklu pořadů Na stole je téma.

Pořad bude trvat hodinu. Vy vyhovíte zadarmo; je to Vaše profese, radost, skromná sebepropagace. Úvodní mail, telefonát: „Souhlasíte? Výborně!“ Zapíšu téma do systému, kontakty do adresáře. Zamluvím studio. Navrhnu otázky, maily jdou sem a tam. Jedna, dvě hodiny přípravy. „Vyberete písně, nebo mám vybrat sám?“ Sám. „Pane hudební redaktore, prosím playlist na tento pořad.
Co dál? Napsat článek na web, požádat češtinářku o kontrolu. Zřídit Kartu pořadu do systému Medvěd, ze kterého čerpá webu Proglasu, elektronický programový průvodce EPG a další. „Produkci prosím vystavit na sociální sítě pozvánku s pěknou grafikou“. Zřídím automatické vystavení pořadu v audioarchivu. Moderátorovi pošlu info k přípravě. Zapíši do podnikového kalendáře na velké obrazovce jména, aby pracovníci věděli, že Vás přivítáme.
V den vysílání připomenu na Recepci, kdo přijde. „Dobrý den, aha, uvízl jste na dálnici ve STAU? Nevadí, nějak to zvládneme“. Se zpožděním, ale už jste tu. Jen je-li ve studiu teplo, světlo, dezinfikováno? „Budete chtít kávu, vodu, čaj? Dejme se s chutí do toho. Paní moderátorko, vždy zvednu tuto ruku a Vy pustíte nejprve v pořadí druhou, potom první a v závěru třetí píseň v seznamu. S pomocí Boží…“
Všechno to odvysílá Proglas ze 17 FM a 20 DAB+ vysílačů, ze satelitu, přes televizory DVBT2, internetem. Dobře to dopadlo!
Předám Vám recepčními připravený dárek, pozvu Vás na ranní „podnikovou“ modlitbu, poděkuji, pochválím. Ještě uděláme fotku, ukáži Vám kousek rádia, rozloučíme se. K článku připojím podle pravidel označenou fotku.
Další den Vám napíši mail s poděkováním a linkem na audioarchiv. V příštích dnech dostanu posouzení od odpovědné redaktorky, která si kousek poslechla. Co bylo výborné, čeho se propříště vyvarovat. Jeden z asi dvou set šedesáti pořadů roku 2022 Na stole je téma je za námi.
Procesu se zúčastnilo nejméně dvanáct osob. Sami uznáte, že není snadné spočítat, na kolik peněz pořad vyjde. Víme ale jistě, že jde o potřebné dílo. Den vysílání přijde na 130 tisíc korun. Díky Bohu, že to – s Vámi – můžeme dělat.

Tento text vyšel v placené příloze Katolického týdeníku 46/2022.