Rádio hlásilo: Na blatech svítá

Rádio hlásilo: Na blatech svítá
1. listopadu 2022 Všechny články

Milí přátelé, čtenáři, posluchači a diváci, větu z nadpisu jsem si půjčil od skupiny Nezmaři z písně Ráno bylo stejný. Je o náladě okamžiku. Já věřím, že každý den dostáváme okamžiky radosti a vděčnosti i úspěchu, abychom zvládli také chvíle zármutku, obav a těžkostí. Radost i zármutek je nejlépe sdílet s blízkým člověkem, těžkosti pak překonávat zvýšeným úsilím a poučením z předchozích zkušeností. A velmi důležitý je optimismus a správná orientace!

Co je dnes třeba? Občasně, ale soustředěně sledovat dění ve světě. Trpělivě a poučeně pracovat proti dezinformátorům. Ani věřící člověk není o nic víc chráněný, naopak je možná někdy více důvěřivý, a tak jej mohou lecjaké názory zmást. Dále je nezbytné, aby ti, kdo to umí, se modlili a neochabovali. Je potřeba o sobě vzájemně vědět, v lásce mnohé vysvětlovat a hájit. Předvídat. Vzdělávat se navzájem. A dávat odpočinout.

Rozhlasové vysílání je mimořádně vhodným prostředkem pro všechny tyto úkoly. Rádio je dokonce vhodné i pro válečný stav. Radiopřijímač a náhradní baterie patří do nouzového balíčku. Data vám vypnou, televizor do krytu neodnesete, zato frekvence pro rozhlas se do sklepů ohýbají ochotněji než jiné. S malou spotřebou vydrží baterie dlouho. Radiopřijímač je s vámi na zahrádce, v kuchyni, za volantem. Malý přijímač do kapsičky je s vámi v nemocničním pokoji; zvuk ze sluchátek může překrýt zvuk všudypřítomných televizorů. Zavřu oči a ponořím se do světa lidí, ve které mohu mít důvěru.

Aktuální příloha Katolického týdeníku hlásí, že Proglas existuje, že je vedle jiných rádií, zejména Českého rozhlasu, krásným Božím darem už od sametové revoluce a že je mu ke cti nezávislost na penězích od státu, neboť je plně v rukách podporovatelů a na nich závislých tvůrců. Dílo technicky složité více, než by si kdo představoval, ale lidsky prostinké: Já Ti řeknu něco, o čem si myslím, že Tě bude zajímat, že Ti i bude prospěšné, pustím Ti skladbu, která Tě, doufám, potěší, pomodlím se s Tebou k našemu společnému Bohu s vděčností za to, že mohu žít a přes všechny trampoty jsem i já na světě rád. To je Proglas. Předzpěv k nejkrásnějšímu textu světa, jímž je radostná zpráva o Bohu, který mne i Tebe miluje a udělal pro mne všecko.

Ve stejném dni, kdy vychází v Katolickém týdeníku příloha, jež obsahuje tento článek, v neděli 13. listopadu 2022, se shodou okolností koná celostátní sbírka na katolická média. Prosím, podpořte mimořádně štědře všechna, která sledujete – papírová, elektronická, krásně barevná i ta obsažná, obrazově střízlivá. Mezi ně nechť patří TV Noe, Duha, Tarsicius, IN!, Immaculata, Nezbeda, diecézní a farní zpravodaje a další. A pokud takto podpoříte i  Proglas, rádio v rukách křesťanů, bude nám to potěšením a pobídkou, že máme pracovat dál.

Tento text vyšel v placené příloze Katolického týdeníku 46/2022.