První brněnská byla pýchou mocnářství

Inspirovali nás věrozvěstové

Budova, kde Proglas vykročí do dalšího čtvrtstoletí, má zajímavou minulost

Historie průmyslového areálu v Olomoucké ulici v Brně – dnes ještě stále známého i pod názvem První brněnská – se datuje od roku 1836. Tehdy se strojírenská výroba firmy „K. K. priv. Maschinenfabrik H. A. Luz, Brunn“, založená roku 1816, přesunula ze Šlapanic na Olomouckou 7.

Podnik se stal prvním výrobcem parních strojů v Rakousku-Uhersku a spolu se stroji pro textilky je vyráběl více než sto let. Jméno „První brněnská strojírna“ areál dostal v roce 1872.

O třicet let později se firma spojila se strojírnou Friedricha Wanniecka na Trnité ulici – Brňané ji dnes znají jako nákupní galerii Vaňkovka.

Na počátku 20. století byla První brněnská považována za jednu z nejvýznamnějších strojíren monarchie. V roce 1914 zaměstnávala 1500 dělníků podílejících se na výrobě kotlů a turbín.

Zázemí v „Sedanu“

Ráz soukromé společnosti zůstal až do znárodnění v prosinci 1945 a v 90. Letech se areál dostal zpět do soukromých rukou. Dnes jej využívají společnosti z různých oborů, největší podíl však stále má strojírenská výroba.

V červnu 2015 se lokalita stala vlastnictvím společnosti Amulle, a.s. Ta nyní Proglasu pronajala nejméně na deset let část třetího podlaží v jedné z osmašedesáti budov. Tato budova nese jméno Sedan. Už před časem byla přestavěná pro kancelářské použití. Její jednotlivé plochy se nazývají Lodě a Mezilodě.

Jak ji poznáte na mapě? Je to ta větší s výraznou východo-západní orientací, téměř se dotýká zástavby Olomoucké ulice.

Amulle-1900