Pestré vysílání pro celou rodinu

Pestré vysílání pro celou rodinu

Napsali jsme vám v příloze Katolického týdeníku č. 34.

Rádio pro celou rodinu, s důrazem na křesťanské pojetí hodnot: tak Proglas odborně definuje jeho licence. Znamená to pestrost, informace, vzdělávání, zábavu i duchovní přesah.

A nejenom to: čtyřiadvacet hodin denně na Proglasu uslyšíte rozmanitou hudbu i mluvené slovo, ze kterých si vyberou všechny věkové skupiny. „Síla Radia Proglas spočívá v jeho širokém záběru. Oslovuje celou rodinu, zároveň se ale musí vypořádat s rozdílnými zájmy posluchačů. V jeho programu si na své přijde každý, avšak ne každou hodinu vysíláme pro všechny,“ upřesňuje šéfredaktor Proglasu Pavel Mikšů.

Kdo si potrpí na mluvené slovo, může se spolehnout, že v programové skladbě Proglasu neklesne jeho podíl pod 35 %. Praktikující křesťané ocení přenosy bohoslužeb a modliteb. Další pořady potěší každého, koho zajímá aktuální dění: publicistické „Dopoledne s Proglasem“ přináší aktuální společenská témata křesťanským pohledem, hlubší ponor do složitých otázek pak nabízí pořad a podcast „Na dřeň“, určený kriticky smýšlejícím posluchačům, zvídavým jsou určeny vzdělávací cykly v pátek večer. Chvíle odpočinku zase může doprovodit „Čtení na pokračování“ vždy ve všední dny dopoledne a večer.

„Část vysílání je zaměřená také na ty nejmenší,“ doplňuje Pavel Mikšů. Během školního roku mohou děti každé ráno soutěžit v „Ranním zíváčku“, „Večerní zíváček“ denně přináší pohádku a večerní modlitbu. „Již legendární je soutěžní biblický kvíz Proglaso v neděli od 11 hodin a úterní 16. hodina přináší týdeník pro všechny zvídavé kluky a holky ‚Barvínek‘,“ připomíná šéfredaktor. Nejznámější tváří hudebních programů Proglasu je dlouholetý redaktor Milan Tesař, kterého čtenáři znají i ze stránek KT. Ten v hudebních pořadech „Slyšte, lidé!“ představuje hudbu, která jinde na rozhlasových vlnách nezní. Deníky „Jak se vám líbí“ zase uvádějí kapely různých žánrů a nabízejí i prostor pro jejich živé koncerty. Každou neděli večer Proglas vysílá aktuální kolo své hitparády „Kolem se toč“. Páteční odpoledne patří na Proglasu klasické hudbě – pořadu „Oktáva“ o zajímavých autorech, dílech i akcích.

„Vážná hudba má v našem vysílání své místo také každý den po poledni a rozsáhlejším dílům jsme vyhradili nedělní čas ve 21.20, kdy vysíláme ‚Koncert duchovní a vážné hudby‘,“ vypočítává šéfredaktor Mikšů. Sobotní „Tóny ze scény“ pak patří operním a operetním dílům. A protože má v Česku své nezastupitelné místo i folklórní hudba, myslí Proglas i na její fanoušky. Každou středu odpoledne se vysílá „Folklórní okénko“, jedinečná je pak hitparáda „Folklórní sedmička“ v sobotu vpodvečer. V duchu ekumeny Ve svém vysílání nabízí Radio Proglas prostor různým křesťanským církvím. „Každý všední den v 10.15, v sobotu v 8 a v neděli v 7.45 vysíláme relace česko-slovenské redakce mezinárodní křesťanské stanice Trans World Radio – Rádio 7. A také do dalších pořadů si Proglas zve odborníky z jiných křesťanských církví, čímž vytváří prostor pro zajímavé diskuze,“ podotýká Pavel Mikšů.

Co na Proglasu naopak neuslyšíte, to jsou reklamy, které jsou jinak ve veřejném prostoru bezmála všudypřítomné. Rádio se tohoto zdroje příjmů zcela zřeklo, aby svým posluchačům dopřálo klidný a soustředěný poslech bez rušivých elementů. „Spoléháme proto na posluchače – malé dárce, kteří Proglasu tuto svobodu umožňují,“ uzavírá šéfredaktor Pavel Mikšů.

Regiony

Regiony

Díky vám!